Всеки работодател получава десетки автобиографии при обявена свободна позиция. За да се откри вашето CV пред останалите кандидатури ще трябва да го оформите така, че да „работи“ за вас.
CV-то показва как вашата подготовка отговаря на нуждите на бъдещия ви работодател. Ето защо дори и да сте вложили много време и усилия в търсене на работа, някоя досадна грешка в CV-то може да провали всичко.
Подобряването на вашето CV ще ви помогне да получите много по-добри резултати при търсенето на работа. Ето кои грешки се допускат най-често:
- Правописни и граматически грешки – Дори да кандидатствате за работа, където писането не е задължително ключово умение, грешният правопис показва липса на внимание и незаинтересованост. Няма нищо по-отблъскващо за един работодател от тези досадни, малки грешчици, които всички допускаме в някакъв писмен текст.
- Редовно пренаписвайте своето CV – Написването на универсална автобиография няма да ви открои. Нужно е да отделите време за персонализиране на CV-то ви за всяка работна позиция. Всеки работодател има ясно определен набор от нужди и изисквания за всяка свободна позиция. Вашето CV трябва да покаже защо сте подходящият човек за тази конкретна роля.
- Фокусиране върху задълженията, а не върху постиженията – Не давайте оценка за себе си, вместо това опишете как сте се справяли със задълженията. Помислете за успешни кампании, нови процедури, увеличаване на продажбите и конкретната стойност, която сте допринесли в предишната си работа. Не всички задачи имат измерими KPI, но помислете за причините и примерите за това как сте оказали въздействие и какво можете да донесете на новия си работодател.
- Прекалено дълго CV – Автобиографията трябва да бъде кратък и фокусиран документ. Целта му е да ви спечели интервю. Това не е запис на всяка работа, която някога сте имали, или задача, която някога сте изпълнявали. Повечето автобиографии не трябва да имат повече от 2 страници. Автобиографията не е вашата житейска история. Дългите, трудни за четене, нефокусирани автобиографии дават по-скоро лоши резултати.
- Лош формат – Вашата автобиография трябва да бъде добре организирана, лесна за четене и лесна за сканиране. Заложете на изчистен дизайн, когато подготвяте своята автобиография и стандартни шрифтове като Arial или Times New Roman. Поддържайте дизайна чист и професионален. Уверете се, че файла е лесен за четене на екран и е запазен във формат удобен за отваряне и прикачване като PDF документ.
- Неточна информация – Целият смисъл на добавянето на вашите данни за контакт към автобиографията е, бъдещия работодател да може да се свърже с вас, за да уговорите интервю. Проверете дали всички ваши данни за контакт и информация, която сте попълнили в CV-то си е точна и правилна.
- Използване на неподходящ имейл адрес – Ако все още използвате имейл адреса, който сме настроили в гимназията, може би е време да го промените, преди да изпратите следващото си CV за работа. bigbooty87@example.com може да е било смешно тогава, но със сигурност няма да ви спечели точки. Вместо това изберете професионално звучащ имейл адрес, за предпочитане съдържащ вашето име и фамилия или негова разновидност.
- Лъжа – Без значение колко силно искате работата, никога не е добре да лъжете в автобиографията си – независимо дали това е преувеличение на квалификацията ви, украсяване на датите на работа или изцяло измисляне на длъжност, която никога не сте заемали.
Рекрутърите прекарват по-голямата част от деня си в преглед на автобиографии и понякога нещо съвсем дребно може да се окаже фатално пред работодателя – независимо дали става дума за неволна правописна грешка или явна лъжа. Така че, ако сте допуснали някоя от тези често срещани CV грешки, сега е моментът да ги поправите!